خانوادهروابط زناشوییطلاق

طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی + باکره بودن

به دلیل مشکلات عدیده ای که دادگاه های خانواده من جمله اتلاف وقت زیاد، هزینه های دادرسی و روال رسیدگی بسیار طولانی اکثر زوجها طلاق توافقی را ترجیح می دهند. برخی اوقات ناسازگاری زوجین در همان روزهای نخست دوران عقد و قبل از اینکه زوجین تشکیل زندگی مشترک بدهند و مستقل در کنار هم زندگی کنند آشکار می‌شود که دلایل زیادی دارد. فارق از دلیل آن اکثرا افراد فکر تصور می کنند طلاق در دوران عقد و نامزدی و زمانی که دختر هنوز باکره است بهترین راه حل می باشد.

اختلافات شایع در دوران عقد و نامزدی

یکی از مهم‌ترین اختلافات در دوران نامزدی و عقد  مسائلی مثل  اجبار دختر به ازدواج و یا داشتن سن کم دختر و پسر و  نداشتن درک آنها از یکدیگر، از دست دادن اعتماد نسبت به یکدیگر، شک کردن به انتخاب خود، اختلافات در میان خانواده‌ها، طولانی شدن مدت دوران عقد،  رنج بردن از مشکلات مالی و اجتماعی، بیکار بودن پسر، داشتن مشکلات اخلاقی و پایبند نبودن به عقد و وصلتی که صورت گرفته است می باشد.

 به همین ترتیب، گاهی خیلی از مشکلات دیگری بین زن و مرد به وجود می آید و موجب جدایی و تصمیم به طلاق توافقی می‌گردد. به نظر می رسد این راهکار بهترین، سریع ترین و ارزانترین راه برای می‌باشد.

طلاق توافقی در دوران عقد (نامزدی)

با در نظر گرفتن اینکه هیجانات اولیه در آغاز دوران متاهلی  یک امری طبیعی می‌باشد امکان این هست که بعد از گذشت مدتی دختر و پسر بر اساس مسائلی خیلی پیش پا افتاده و یا برعکس بسیار بزرگ و ریشه دار چار عدم تفاهم گردند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  علت علاقه مردان به رابطه دهانی

در نتیجه تکرار این درگیری ها آنها تصمیم می‌گیرند که به وصلت  خود پایان دهند.  اگرچه خیلی از اختلافات در این مدت طبیعی و قابل حل می‌باشد ولی در برخی موارد با زیاد شدن اختلافات و دعوا و مشکلات و درگیری میان زوجین در روابط زوجین خلل ایجاد شده و عدم سازش آنها با یکدیگر ممکن است مانع ادامه ارتباط آنها با هم شود و سرانجام منجر به جدایی در دوران عقد شود.

کم دردسرترین راه جدایی- طلاق توافقی

در  نتیجه یکی از راحت ترین و بی دردسرترین راههای جدایی طلاق توافقی می‌باشد. به این معنا که زوجین با داشتن توافقاتی که دارند از هم جدا شوند.

طلاق توافقی در دوران عقد به این معناست که توافق بر سر مسائلی مثل جهیزیه و دیگر امور مالی زوجه که مشخص و تعیین شده و تکلیف در آن بر عهده‌ی دو طرف است و توافق بروی مهریه توافقی باشد و قانون هم به آن احترام می‌گذارد.

باکره نبودن در طلاق توافقی در دوران عقد

موضوع مهم دیگر باکره نبودن در طلاق توافقی در مدت عقد است که از دیگر مواردی می‌باشد که در حال حاضر ابعاد گسترده آن از راه تعدد پرونده ها به وضوح دیده می شود. این مساله یکی از رایجترین مشکلات میان زوجین است که در زمان طلاق مطرح  می‌شود.

در حقیقت از جمله مشکلات زوجینی که عقد نموده‌اند، اما هنوز وارد زندگی مشترک خود نشدند و بر اساس علت‌های زیادی به جدایی و طلاق فکر می‌کنند، داشتن رابطه زناشویی میان آنها و نداشتن پرده بکارت زوجه می‌باشد. چون که در جدایی های دوران نامزدی یا همان دورانی که زوجین عقد هستند یکی از ملاک‌های اصلی دادگاه به منظور مشخص و تعیین نمودن مهریه زن، باکره بودن زوجه می‌باشد.

این راه هم بخوانید بدنیست:  مهمترین علت طلاق در دو سال اول زندگی چیست؟

وجود هر نوع رابطه زناشویی میان زوجین، پس از عقد نکاح هیچگونه مشکل قانونی و شرعی وجود ندارد، اما از دید خیلی از خانواده ها رابطه زناشویی کامل در صورتی باید باشد که شروع زندگی مشترک میان پسر و دختر ایجاد شود.

 از این رو رویه بیشتر دادگاه های خانواده هم بر این باور هستند که اگر زوجه ادعا کند که دارای پرده بکارت می‌باشد و مرد نیز در این مورد موافق همسر خود باشد باز نیز از سوی این محاکم، زوجه به منظور معاینه به پزشکی قانونی ارجاع داده می‌شود.

باکره بودن یا نبودن در طلاق توافقی

یکی دیگر از شرط های طلاق توافقی در موقع عقد پس از ارائه دادخواست به مرجع قضایی توسط زن یا مرد، این است که زوجه در ابتدا به وسیله دادگاه به پزشکی قانونی به جهت معاینه پرده بکارت ارجاع داده شود .

بدین وسیله در صورتی که سلامت بکارت زن به وسیله پزشکی قانونی ثابت و تایید گردد، زوجه می‌تواند نصف مهریه خودش را از همسرش بگیرد و اگر عدم تایید سلامت بکارت زوجه ثابت شود، زوجه می‌تواند تمام مهریه خودش را از شوهرش بگیرد.

طلاق توافقی و مهریه در دوران عقد

مطالبه نمودن مهریه در طلاق هایی که به صورت توافقی انجام می شود  نیز در دوران عقد و نامزدی از مسایل بسیار مهم می‌باشد. دلیل آن هم این است که  این مسئله برای افرادی که در این دوران هستند و بعد از آن به فکر جدایی فکر می‌افتند اهمیت زیادی دارد  و زوجین بایستی در مورد آن به توافق کامل برسند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  عواقب و پیامدهای بی توجهی مرد به زن در زندگی زناشویی

جمع بندی

طلاق به هرشکلی چه توافقی و چه غیر آن عملی نکوهیده و ناپسند است، لذا با توجه به طرز تفکر جامعه باکره بودن دختر یک امتیاز محسوب میشود. بدین صورت به نظر می رسد که اگر از پایه اختلاف زیادی در روابط زوجین وجود دارد بهتر است تا زمانی که دختر باکره است از طریق طلاق توافقی جدا شوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این راستا مقاله چطور در دوران عقد جدا شوم؟ را بخوانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا