ازدواجانتخاب همسر

آیا اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج مهمه؟

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج زمانی زوجین را دچار مشکل می کند که ریشه در اختلاف فرهنگی داشته باشد. سطح تحصیلات می ‌تواند در تغییر دیدگاه های فرد نسبت به زندگی موثر باشد. تفاوت در دیدگاه‌ها می تواند اختلافات عمیقی را بین زوجین ایجاد کند. اگر تصور می کنید به علت تفاوت سطح تحصیلات، اختلاف نظرهایی بین شما و همسرتان وجود دارد، این مقاله پازل زندگی را با دقت بیشتری بخوانید تا با راهکارهایی برای حل این مشکل آشنا شوید.

آشنایی با پیامده های اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج و راهکار حل آنها

  1. ناسازگاری و عدم تفاهم

ناسازگاری و عدم تفاهم در زندگی زناشویی به خصوص زمانی که اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج به نحوی باشد که زن مدرک تحصیلی بالاتر از شوهر خود داشته باشد، بیشتر خود را نشان می دهد. مردان به علت حس برتری جویی که از کودکی در آنها رشد یافته، کمتر می توانند بپذیرند که همسرشان مدرک علمی بالاتری از آنها داشته باشد. در این شرایط احساس میکنند که زن قصد دارد در هر شرایطی برتری خود را به رخ آن ها بکشد. بنابراین سعی می‌کنند با رفتارهای نادرست مثل پرخاشجویی، قدرت خود را نشان بدهند و حس برتری خود را ارضا کنند.

  • راهکار

در این شرایط معمولاً مشاورین توصیه می کند که مرد نیز تحصیلات خود را ادامه داده و به شرایط یکسانی از لحاظ سطح تحصیلات با همسر خود دست پیدا کند. البته زن نیز باید در این مسیر او را تشویق کرده و همراهی کند. زمانی که اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج به حداقل برسد، بسیاری از مشکلات بین زن و شوهر خود به خود حل خواهد شد.

  1. اختلاف در تربیت فرزندان
در ادامه بخوانید:  عاشق مرد مطلقه شدم؛ آیا ازدواج با مرد مطلقه اشتباهه؟

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج در تربیت فرزندان نیز مشکلاتی ایجاد می کند. این اختلاف می‌تواند به دلیل عدم اشتراک دیدگاه ها رخ دهد. افرادی که سطح علمی بالاتری دارند ترجیح می دهند، فرزند خود را بر اساس اصول علمی و توصیه های بر مبنای دانش روز تربیت کنند؛ در حالی که افراد با سطح تحصیلی پایین تر به روش‌های سنتی معتقدند و این اختلاف دیدگاه به مشکلات اساسی و تعارضات بیشتر در تربیت فرزند منجر خواهد شد.

از طرف دیگر، در صورتی که یکی از والدین سطح تحصیلات بالاتری داشته باشد معمولاً نسبهت به وضعیت تحصیلی فرزند خود حساسیت بیشتری نشان می دهد و ترجیح می دهد با حمایت تحصیلی بیشتر به او کمک کند تا مدارج تحصیلی بالاتری را طی کرده و در دوره تحصیلی خود به موفقیت بیشتری برسد.

  • راهکار

مشاوره خانواده برای حل مشکل اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج و تربیت فرزندان توصیه می کند که زن و شوهر پیش از به دنیا آوردن فرزند به نقطه نظر مشترکی درباره تربیت کردن آنها برسند. زن و شوهر می توانند به جای تمرکز روی اختلاف نظرهایی که در تربیت فرزندان آنها وجود دارد به دنبال پیدا کردن نقاط مشترک در دیدگاه‌های خود باشد و بر اساس این اشتراکات، فرزندان خود را تربیت کنند.

  1. تفاوت در علایق و و سلیقه ها

همانطور که پیش از این در مقاله اختلاف فرهنگی در ازدواج اشاره کردیم؛ گذراندن اوقات فراغت با سرگرمی های مشابه بین زن و شوهر، از مهم‌ترین جنبه‌هایی است که روی زندگی زناشویی آنها تاثیر می گذارد. اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج موجب می‌شود افراد علایق و سلیقه های مختلفی برای گذراندن اوقات فراغت خود داشته باشند.

در ادامه بخوانید:  سوالات مهم در انتخاب همسر

افرادی که سطح تحصیلی بالاتری دارند معمولا به خواندن کتاب در اوقات فراغت خود تمایل دارند، در صورتی که ممکن است با علایق همسر خود که تفریح در بیرون از خانه باشد، در تعارض باشد. همین اختلافات کوچک به مشکلات بسیار بزرگ در زندگی زناشویی منجر خواهد شد.

  • راهکار

برای حل این مشکل توصیه می شود زوجین زمانهای خاصی در طول هفته را به تفریحاتی اختصاص دهند که هر دو به آن علاقه مندند. زوجین با یک برنامه ریزی درست می تواند اوقات فراغت خود را به نحوی تنظیم کنند که هم ساعتی را در کنار همسر خود به تفریحات و سرگرمی های مشترک و مورد علاقه هر دو بپردازند و هم ساعتی را در خلوت خود صرف اموری کنند که شاید برای طرف مقابل چندان جذاب نباشد.

آیا اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج می تواند به طلاق منجر شود؟

کمتر اتفاق می‌افتد که اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج به طلاق بیانجامد. معمولا زوجینی که به علت تفاوت در تحصیلات بایکدیگر اختلاف دارند با چند جلسه مشاوره می توانند تا حد زیادی مشکلات اساسی خود را حل کنند. البته در صورتی که اختلاف در سبک زندگی و نگرش های زن و شوهر به علت وجود تفاوت های اساسی دیگر از جمله اختلاف فرهنگی در ازدواج باشد شاید نتوان چالش ها و تعارضات را به راحتی حل کرد.

اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج زمانی منجر به طلاق می شود که سوء تفاهم بین زن و شوهر بیش از اندازه عمیق شده باشد. اگر یکی از زوجین که سطح تحصیلات کمتری دارد به علت داشتن اعتماد به نفس کمتر، حس کند که جایگاه پایین تری نسبت به همسر خود دارد، رفتارهای نامتعارفی از خود نشان می‌دهد تا برتر بودن خود را اثبات کند. این رفتارها، اختلافات بین زن و شوهر را تشدید کرده و حتی می‌تواند به طلاق منجر شود.

در ادامه بخوانید:  آیا مشاوره قبل از ازدواج دانشجویی لازم است؟

تحقیر کردن، سرزنش کردن، عدم احترام به نظر طرف مقابل، پرخاشجوی و ایجاد حس رقابت ناسالم در زندگی از جمله عواملی است که به علت اختلاف سطح تحصیلات در ازدواج در رفتار زوجین دیده می شود و می تواند در نهایت موجب شود که کار آنها به طلاق بیانجامد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا