کودککودک و نوجوان

چگونه با کودک بهانه گیر رفتارکنیم؟

کودک بهانه گیر، به کودکی می گویند که به دلایل مختلف و در زمان های ناگهانی شروع به گریه و بهانه گیری کرده و خواستار چیزی یا کسی می شود. بهانه گیری کودکان را می توان به توفان های تابستانی تشبیه کرد که با جیغ و گریه همراه بوده و کسی توانایی مقابله با آن را ندارد.

معمولا کودکانی که در سنین ۱ تا۳ سالگی قرار دارند بسیار بهانه گیر بوده و با روش های گوناگون این رفتار را نشان می دهند. شما والدین گرامی باید بدانید در چنین مواقعی چگونه کودکان خود رفتار کنید که هم از لوس شدن کودکان جلوگیری کنید و نه خودتان دچار استرس نشوید.

در این مقاله پازل زندگی بهترین راه و روش های تربیت صحیح کودک بهانه گیر را به شما می آموزیم:

دلایل گوناگون بهانه گیری کودکان کدام اند؟

بسیاری از والدین منطقی که به دنبال رفع مشکلات مربوط به بهانه گیری کودکان خود هستند سعی دارند که بهترین جواب به سوال مذکور را به دست بیاورند بنابراین برای جواب به این مسئله ذهنی آن ها، در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

  • ناتوانی در بیان خواسته خود

یکی از دلایلی که کودک بهانه گیر شده و گریه می کند این است که نمی تواند خواسته خود را بیان کند بنابراین والدین باید نیاز های او را به شناخته و به موقع برطرف کنند و او را در انتظار نگذارند تا کم کم این رفتار را ترک می کند

  • خستگی

هر انسانی در هر سن و مرحله ای از زندگی دچار خستگی می شود و بسته به سن و شخصیت خود آن را به شکل های گوناگونا نشان می دهد، برای مثال کودکان با گریه و زاری کردن، بعضی از نوجوانان با خشم و عصبانیت و بزرگسالان معمولا با سکوت آن را نشان می دهند.

  • بیماری یا درد
این راه هم بخوانید بدنیست:  راه های جلوگیری از سوختگی ادرار بر اثر استفاده از پوشک در نوزادان

بیمار و درد حاصل از آن ممکن است برای هر کسی و در هر زمانی اتفاق بیفتد که در کودکان باعث بهانه گیری و خواسته های نابجا می شود.

  • سردرگمی

بعضی ازکودکان در طول نمی خوابند و از بازی کردن با اسباب بازی های خود نیز کسل شده و نمی دانند روزگار خود را چگونه بگذارنند بنابراین شروع به گریه و ناله کرده با این کار به شما نشان می دهند که تنها و سردرگم هستند که می توانید با آن ها برای چند دقیقه بازی کرده و این حالت کسالت بار را برای آن ها به حداقل برسانید.

  • گرسنگی

هر موجود زنده ای نیاز دارد که مهم ترین و اساسی ترین نیاز فیزیولوژی خود یعنی گرسنگی و یا تشنگی را بر طرف کند و کودک بهانه گیر نیز این انتظار را از والدین خود دارد که به موقع و سر وقت به او غذا داده تا احساس گرسنگی او را عصبی و ناراحت نکند.

چگونه با کودک بهانه گیر رفتار کنیم؟

  • به کودک عشق خود را نشان دهید

اگر با کودکان با مهربانی رفتار کنید هر سوالی از آن ها بپرسید بی چون و چرا به شما جواب خواهند داد بنابراین در مواقعی که کودک آرام است با او صحبت کنید و دلیل ناراحتی او را جویا شوید و با عشق ورزیدن و رفتار محبت آمیز او را متقاعد کنید که می تواند به جای گریه و زاری، خواسته خود را بیان کند.

  • به کودک زمان بدهید

در مواقعی لازم است که به کودکان زمان بدهید و بگذارید که خودشان بر بهانه گیری و رفتار های بچگانه خود کنترل پیدا کنند و بفهمند که این رفتار ها برای شما جذبه ای نداشته و نمی توانند توجه شما را جلب کند.

  • احساسات کودک را تایید کنید
این راه هم بخوانید بدنیست:  نشانه های رفتاری کودک افسرده و روش های درمان افسردگی کودکان

به کودک بهانه گیر خود بفهمانید که احساس او را درک می کنید برای مثال به هنگام تنش و هیجان او را در آغوش گرفه و بگویید می دانم که دوست دارید با دوستت بازی کنی و کمی زمان به او بدهید تا خودش راضی شود ودست از بازی بردارد و به خانه برگردد.

اغلب کودکان به هنگام عصبانیت نفس سریع می کشند و ضربان قلب آن ها زیاد می شود که شما می توانید به آن ها بیاموزید، در چنین مواقعی چشمان خود را بسته، دستان خود را مشت کنند و نفس عمیق بکشند تا آرام شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا