کودک

علت ترس کودک از دیگران

ترس کودک از دیگران یک ترس بسیار شایع و طبیعی است و این اضطراب معمولا با ۸ ماهگی آغاز می شود و تا حدود ۲ سالگی ادامه دارد در برخی از مواقع این ترس ممکن است بیشتر هم طول بکشد.

این استرس و ترس یک امر طبیعی در کودکان است و نشانه های از رشد عاطفی و دلبستگی کودک به والدین دارد. ترس کودک دو ساله از دیگران یک ترس کاملا منطقی است چون کودک در حال آشنایی با افراد  مختلف و محیط پیرامون خود است و این ترس کاملا طبیعی می باشد.

این تر در کودک زمانی رخ می دهد که کودک متوجه رابطه نزدیک خود با والدینش می شود و با روبرو شدن با افراد جدید که آن ها را نمی شناسد دچار ترس می شود. این احساس ترس با رسیدن به سن ۲ سالگی از بین می رود و یا کم می شود پس اگر کودک شما در ۴ سالگی هم دچار ترس از افراد غریبه شد زیاد نگران نباشید.

علت ترس و اضطراب از دیگران می تواند به دلایلی همچون:

  • محیط
  • خانواده
  • تجربیات منفی

و… باشد. با تغییر محیط و ورود افراد جدید به محیط خانواده می تواند یکی از دلایل ترس کودک باشد که با مرور زمان واین ترس از بین می رود.

از علت های ترس  از دیگران می توان به خانواده اشاره کرد مثلا ممکن است کودک ترس خواهر و برادر بزرگ تر از خود را از دیگران می بیند و او هم این ترس را تقلید نماید. خانواده اولین مکان تربیتی برای کودک است پس خانواده ها باید بتوانند با کودکان هوشیار تر رفتار کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  چطور پس انداز کردن را برای کودک تعریف کنیم؟

از دیگر علت های ترس می توان به تجربیات منفی اشاره کرد مثلا کودکان تجربیات منفی نسبت به افراد دارند که این تجربیات می تواند طرد شدن، تمسخر و….  باشد.

علائم ترس

ترس در سنین کودکی یک امر کاملا طبیعی است و و این اضطراب از کودکی به کودک دیگر متفاوت است ولی در کل دارای علائمی هم چون:

  • در برخی از کودکان این ترس به صورت گریه کردن و یا نق زدن می باشد که در صورت مواجه با افراد غریبه ممکن است بیشتر هم شود.
  • برخی دیگر هم با قایم شدن در آغوش پدر و مادر ترس و اضطراب خود را نشان می دهند و یا ممکن است در هنگام راه رفتن با یک غریبه والدین را در بین خود و والدین قرار بدهند.
  • ممکن است کودکان در صورت مواجه شدن با یک فرد غریبه به صورت یکباره ساکت شوند و با ترس به فرد زل بزنند.

به طور کلی این علائم ترس برای کودکان با یک دیگر متفاوت است ولی در کل بیشتر کودکان یکی از علائم گفته شد را در هنگام ترس و اضطراب در صورت مواجه شدن با فرد غریبه پیدا می کنند.

درمان ترس کودک از دیگران

همان طور که گفته شد ترس کودک یک امر طبیعی است و با مراقبت و همدلی و مهربانی با کودک کمتر می شود و کودک می تواند با ترس خود روبرو شود.

روحیات کودکان با یک دیگر متفاوت است و والدین باید روحیات فرزند خود را به خوبی بشناسند مثلا برخی از کودکان خیلی زود با دیگران ارتباط برقرار می کنند و برخی دیگر خیلی دیر پس خانواده ها با متوجه شدن و درک کردن این موضوع می توانند به کودک خود کمک کنند تا بتوانند با ترس فرزند خود مقابله نمایند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  رفتار با کودک حرف نشنو چگونه باید باشد؟

برای از بین بردن ترس  بهتر است کودک را کم کم به محیط پیرامون خود آشنا کنید مثلا اگر می خواهید کگودک خود را به پرستار بسپارید بهتر است موقعیتی را به وجود بیاورید تا پرستار بتواند چند ساعتی از روز را در کنار شما و کودک بگذراند تا کودک بتواند با او ارتباط برقرار کند و به او اعتماد نماید.

سعی کنید در صورت مواجه شدن در چنین موقعیتی از لحن آرام و رفتار مثبت استفاده نماید چون با لحن آرام و همراه با محبت بهتر می توانید کودک را آرام کنید و ترس او را از بین ببرید.

در صورت ترس کودک از دیدن دیگران از آن ها بخواهید تا با یک لحن آرام و همراه با محبت با کودک شما صحبت نمایند و یا از آن ها بخواهید با دادن یک شکلات و یا اسباب بازی کوچک مکالمه خود را با کودک آغاز کنند. و قبل از به آغوش گرفتن کودک اجازه دهند تا کودک کمی با آن ها آشنا شود و ترس او از بین برود.

جمع بندی

ترس کودک از دیگران بسیار طبیعی است و والدین باید بتوانند با این اضطراب به درستی رفتار کنند تا زودتر از بین برود.این ترس هم یک مرحله از رشد بچه ها است که با پشت سر گذاشتن آن باعث از بین رفتن ترس می شوید. اگر این ترس از غریبه ها درمان نشود ممکن است در سنین بزرگسالی با نوعی شدیدتر از ترس که با نام اختلال اضطراب اجتماعی است مواجه شوند.

پس اگر فکر کردید که ترسیدن آن ها  خیلی غیر منطقی است و زیاد طول کشیده است بهتر است به یک روانشناس کودک مراجعه نماید. با مطالعه وبینار بهبود روابط والد و کودک می توانید رابطه خود را با فرزندتان بهبود ببخشید که رابطه خوب شما با فرزندتان باعث از بین رفتن زودتر اضطراب او می شود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  بازی درمانی برای کودک خجالتی و مزایای آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا