کودککودک و نوجوان

درمان خجالتی بودن کودک ۲ ساله

آیا کودک خجالتی ۲ ساله شما وقتی یکی از اقوام خیلی نزدیک می شود سرش را داخل شانه شما فرو می کند یا از پیوستن به فعالیت های گروهی خودداری می کند؟ به طور کلی، خجالتی بودن در بین کودکان ۲ ساله بسیار رایج است و تقریباً همه کودکان در این سن گهگاه این وقایع را تجربه می کنند.

برخی به راحتی با کودکان دیگر ارتباط برقرار می کنند اما در جمع غریبه های بالغ اینگونه نیستند. یک کودک خجالتی ممکن است در موقعیت های اجتماعی به والدین خود بچسبد یا گریه کند و یا از نظر فیزیکی سعی کند سر خود را پنهان نماید.

زمانی که افراد ناآشنا با آنها صحبت می کنند، تمایلی به صحبت کردن ندارند و گاهی حتی ممکن است از شرکت در بازی ها اجتناب کنند.

در صورت عدم درمان این مشکل، ممکن است که کودکان در سنین مدرسه از پاسخ دادن به سؤالات در کلاس اجتناب کنند، در دوست یابی مشکل داشته باشند، ترجیح دهند پشت بنشینند و بازی دیگران را تماشا کنند یا از فعالیت های جدید اجتناب کنند.

چرا کودک من خجالتی است؟

محققان بر این باورند که هم ژن ها و هم محیط در ایجاد کمرویی کودک نقش دارند. برخی از کودکان خجالتی با افزایش حساسیت به صداها، مناظر جدید و موقعیت های اجتماعی ناآشنا متولد می شوند. قرار گرفتن در یک محیط پر استرس یا پر هرج و مرج نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

البته این بدان معنا نیست که فرزند شما همیشه خجالتی خواهد بود یا اینکه کمرویی او تقصیر شماست. کمرویی بیماری نیست که نیاز به درمان داشته باشد، اما راه‌ هایی وجود دارند که می‌توانید به کودک خجالتی خود کمک کنید در موقعیت ‌های اجتماعی راحت ‌تر باشد. اما به طور کلی، اگر سعی کنید زیاد نگران این موضوع نباشید، چرا که دور ماندن از نگرانی و استرس برای هر دوی شما بهتر خواهد بود.

این راه هم بخوانید بدنیست:  تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان

راهکارهای درمانی خجالتی بودن کودک ۲ ساله

– کودک خجالتی را برای ورود به مکان ها و موقعیت های جدید آماده کنید

مکان های جدید با افراد ناآشنا می تواند برای کودک خجالتی ۲ ساله شما بسیار سخت باشد. برای همین، با صحبت کردن از قبل در مورد آنچه که او می تواند انتظار داشته باشد و همچنین ورود به یک محیط جدید، به کودک خود کمک کنید تا با این موقعیت ها راحت تر کنار بیاید.

– به فرزندتان این امکان را بدهید تا احساساتش را بیان کند

درست مانند هر کسی، کودکان خجالتی نیز ممکن است در بیان احساسات خود دچار مشکل شوند. این می‌تواند منجر به احساس سوء تفاهم در آنها شود، و در نهایت منجر به مشکل در رهاسازی احساسات فروخورده با افزایش سن گردد.

شما می توانید با ایجاد فعالیت ‌هایی که به او اجازه می‌ دهد درباره احساسش در مورد یک موقعیت صحبت کند، فرزندتان را تشویق کنید تا با احساساتش ارتباط برقرار کند. می ‌توانید از فرزندتان بخواهید که از طریق یک نقاشی خلاقانه، احساسات خود را بیان کند، یا از شخصیت‌های وانمودی برای گفتن داستانی در مورد موقعیتی مشابه با موقعیتی که در آن قرار دارد استفاده نمایید. بیان خود به این شیوه، حتی غیرمستقیم، به کودک شما کمک می کند تا احساس کند که او شنیده می شود و می تواند راحت باشد که آنچه را که فکر می کند و احساس می کند با دیگران به اشتراک بگذارد.

– وارد بازی کودک  خجالتی شوید

اگر کودک ۲ ساله شما در حضور غریبه ها عقب نشینی کرد، او را به پارک نیاورید با این انتظار که در حالی که شما در حاشیه استراحت می کنید، روی سرسره رفته و بازی کند. در عوض، تا زمانی که احساس راحتی کند، به او بپیوندید. اگر او با خوشحالی درگیر یک فعالیت است، سعی کنید چند قدم به عقب بردارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید مقاله “بازی درمانی کودک خجالتی” را نیز مطالعه نمایید.

این راه هم بخوانید بدنیست:  آشنایی با سندروم ثروت در کودک

– دلسوز باشید

بگذارید فرزندتان بداند که احساس او را درک می کنید. با همدلی و همدردی، کودک شما راحت تر می تواند بر خجالتی بودن خود فائق آید.

– کودک خجالتی خود را تشویق کنید

هر زمان که فرزندتان برای پیدا کردن دوست یا شرکت در فعالیتی دست به دست می‌شود، تلاش ‌های او را ستایش کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از کودکان ۲ ساله هنوز با بازی موازی، مشاهده و تقلید به جای بازی مستقیم با دوستان، بیشترین احساس راحتی را دارند.

کلام آخر

به طور کلی، غلبه بر کمرویی می تواند کار زیادی را بطلبد، اما با استفاده از راهکارهای ساده ای که در بالا به آنها اشاره شد، می توانید به کودک خود کمک کنید تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کند و در موقعیت های اجتماعی عملکرد بهتری داشته باشد.

و در نهایت، اگر به دنبال یک راهکار آموزشی قابل اعتماد برای کمک به کودک خجالتی ۲ ساله خود هستید، دوره آموزشی ” چگونه در منزل مهارت های ارتباطی فرزندم را تقویت کنم؟” می ‌تواند برای شما و خانواده ‌تان مناسب باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا