خردسالکودک و نوجوان

تفاوت بین ساختار مغز نوزاد دختر و پسر

ساختار متفاوت مغز کودکان خردسال

 مغز یک کودک خردسال در رحم به سرعت رشد می کند و در طول مدت یک یا دو ماه از چند سلول به پیچیده ترین ساختار طبیعت مبدل می گردد. لذا جنین در ششمین ماه بارداری قابلیت های مهمی دارد که تمامی آنها تحت کنترل مغز او هستند.

با امواج فراصوت میتوان مشاهده کرد که او به صورتی دهانش را حرکت می دهد گویی در حال آواز خواندن است.

در هنگام تولد مغز کودک خردسال کاملا شکل نگرفته است و تنها به اندازه ی یک سوم اندازه ی حقیقی گسترش یافته است.

به طور مثال، قسمت زبانی مغز تا حدود سیزده سالگی به طور کامل تشکیل نمی شود.

از همان اوایل تفاوت های جنسی در مغز کودک خردسال که هنوز متولد نشده کاملاً مشخص است. یکی از این تفاوت ها آن است که قسمت های راست و چپ مغز در پسرها ارتباطات کمتری پیدا می کند.

در انسان ها دو نیمه ی مغز تا حدی تخصصی شده اند.یک نیمکره مغز زبان و منطق را کنترل و مدیریت می کند و نیمکره ی دیگر حرکات ، احساسات و حواس مربوط به موقعیت را مدیریت می کند. هر دو نیمکره به وسیله‌ی یک دسته ی مرکزی بزرگ از فیبرهایی به نام کورپوس کالوسام ( جسم پنبه ای) با هم دیگر ارتباط برقرار می کنند.

اندازه ی کورپوس کالوسام در پسران خردسال به نسبه کوچکتر است. بررسی های جدید نشان می دهد که پسرها در برخورد با انواع خاصی از مسائل ( به مانند امتحان هجایی یا جدول کلمات) تنها از یک قسمت مغزشان استفاده می کنند در حالی که که دختران خردسال از هر دو نیمکره  مغز استفاده می کنند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  علائم و نشانه‌ های اعتیاد کودکان به موبایل و تبلت و راه‌های درمان آن

مغز نوزاد

دلیل این تفاوت ها چیست؟

مغز یک کودک خردسال  قبل و بعد از تولد تقریبا مانند ظرف پر از تخم یونجه ای است که در آفتاب قرار گیرد سلول های مغزی به طور مستمر و مداوم  بلند میشوند و تمام مدت اتصالات تازه‌ای را  ایجاد میکنند. نیمه ی چپ نیمکره مغز در انسان کندتر از نیمه ی راست رشد وگسترش می یابد.

اما در پسران خردسال رشد آن از دخترها نیز کندتر صورت می گیرد. تستوسترون در جریان خون پسر همه چیز را کندتر می کند. در حقیقت سبب افزایش سرعت سلول های مغزی میشود.

نیمه کره راست  مغز همچنان که رشد می کند تلاش می کند ارتباطاتی با نیمکره چپ مغز برقرار سازد. در پسران خردسال نیمکره چپ آمادگی ایجاد ارتباطات را ندارد، بنابراین  سلول هایی که از سمت راست می آیند نمیتوانند فضایی برای اتصال پیدا کنند. بنابراین این سلول ها به نیمکره چپ یعنی جای اول خود بر می گردند  و در عوض به همان بخش اتصال می یابند. در نتیجه نیمکره راست مغز پسران خردسال از نظر ارتباطات درونی غنی تر اما از نظر ارتباط با نیمکره ی دیگر ضعیف تر است.

این وضعیت و موقعیت یک احتمال برای موفقیت پسران در ریاضی است و علاقه ی بیشتر آنها به جدا کردن قطعات یک ماشین و رها ساختن آنها به همان میزان است.

واضح است که تمرین به ازدیاد ارتباطات مغزی دائمی کمک می کند پس تشویق و آموزش در واقع بر شکل نیروی مغز در سالهای آتی زندگی تاثیر می گذارد.

مغز نوزاد

بدون شک تفاوت هایی مابین مغز مردان و زنان امروز وجود دارد خواه علت این امر هورمونی باشد یا میخواهد محیطی باشد. زنانی که دچار سکته ی مغزی میشوند به دلیل پیوستگی بیشتر دو نیمکره‌ ی مغزشان با هم ، سریع تر و کامل تر از مردان روند  بهبودی را طی می کنند. آنها میتوانند مسیرهای اضافی به نیمکره‌ی دیگر مغز را فعال کنند تا کار بخش های آسیب دیده را انجام دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  رشد قد از چه سنی و چرا متوقف می شود؟

به همین دلیل دختران خردسالی که مشکلاتی در خواندن دارند سریع تر برآن مشکل غلبه می کنند. پسران خردسال بیشتر مستعد مشکلات ناشی از آسیب مغزی در هنگام تولد هستند.

این وضعیت میتواند از جمله دلایلی باشد که چرا تعدای زیادی از  پسران خردسال دچار مشکلات خواندن ، اوتیسم و دیگر  اختلالات می شوند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا