خردسالکودک و نوجوان

دلایل نفخ شکم نوزادان و راه های درمان آن

نفخ شکم در نوزادان به حالتی گفته می شود که هوا در معده نوزاد جمع می شود و دل درد و دل پیچه نوزاد را به همراه دارد. این حالت باعث گریه زیاد نوزاد شده و در خواب و شیر خوردن او اختلال ایجاد می کند.

معمولا مادران از بی قراری نوزاد کلافه شده و به جای کمک به نوزاد مستاصل می شوند چون علت نفخ شکم در نوزاد را نمی دانند. با پازل زندگی همراه باشید تا دلایل نفخ نوزاد را تشخیص بدهیم.

علل ایجاد نفخ شکم در نوزادان

نفخ شکم در نوزادان دلایل مختلفی دارد که اصلی ترین آن ها را برای شما بیان می کنیم:

۱- با عجله شیر خوردن

 باعجله شیر خوردن نوزاد باعث می شود که هوا وارد شکم او شده و درد ایجاد کند. بنابراین، مادران عزیز باید به موقع و سر ساعات مشخص به کودک شیر دهند تا در اثر گرسنگی زیاد نوزاد با عجله شیر ننوشد.

۲- حباب های محلول در شیر و تکان دادن شیشه شیر

یکی از علت های نفخ نوزاد این است که به هنگام آماده کردن شیر خشک، مادران زیاد شیشه شیر را تکان می دهند و این باعث می شود که حباب های هوا به مقدار زیادی وارد شیر شده و باعث درد و ورم معده کودک شوند.

۳- گریه زیاد

گریه کردن نوزاد موجب می شود مقداری هوا وارد معده او شود. بنابراین، اگر گریه نوزاد طولانی شود، هوای زیادی وارد معده او شده و ایجاد نفخ می کند.

۵- مصرف بعضی از غذاها توسط مادر

این راه هم بخوانید بدنیست:  اهمیت نقش بازی در رشد کودکان 3 ساله

مصرف بعضی از غذا ها مانند حبوباتی چون لوبیا و نخود توسط مادر در دوران شیردهی باعث درد و نفخ شکم در نوزاد می شود. به همین علت، توصیه می شود که مادران رژیم غذایی مناسبی حین دوران شیردهی داشته باشند و از خوردن غذاهای نفاخ خودداری کنند.

علایم نفخ شکم در نوزادان کدام اند؟

نفخ شکم در نوزادان را می توان با علایم اصلی و قابل توجه زیر تشخیص داد:

  • قرمز شدن صورت:

نوزادانی که از نفخ معده رنج می بردند صورتشان به شدت قرمز می شود. این قرمزی حتی پس از آرام شدن گریه آنها نیز ادامه دارد.

  • گریه کردن:

گریه بیش از حد طبیعی و در زمان های مکرر نیز از علایم نفخ شکم در نوزادان است. البته هر گریه ای هم نمی تواند نشانه نفخ باشد اما اگر همراه با گریه علائم دیگری مثل مشت کردن دست و جمع کردن پاها را در نوزاد مشاهده کردید می توانید مطمئن باشید که شکم او نفخ کرده است.

  • مشت کردن دست:

نوزادی که دارای مشکل نفخ شکم است معمولا دستان خود را به علت احساس درد مشت می کند. مشت کردن دست به آنها کمک می کند که درد کمتری از ناحیه معده خود احساس کنند.

  • بالا بردن و جمع کردن پاها:

نوزادانی که دچار نفخ شکم شده باشند معمولاً پاهای خود را بالا می‌برند و به سمت شکم جمع می‌کنند. نوزادان هنوز آنقدر توانایی پیدا نکرده اند که بتوانند عکس العمل مناسبی نسبت به درد خود نشان دهند. آنها با جمع کردن پاهای خود سعی می کنند دردشان را کاهش دهند.

این راه هم بخوانید بدنیست:  معرفی بهترین بازی های فکری در خانه بدون وسیله برای کودک

راه های درمان درد ناشی از نفخ در شکم نوزادان

  • فشار دادن آرام شکم نوزاد:

یکی از بهترین روش هایی که می توانید برای از بین بردن نفخ شکم در نوزاد به کار ببرید این است که مقدار کمی و به طور ملایم به شکم او فشار وارد کنید. این کار باعث تسکین درد او می شود.

  • خواباندن نوزاد روی شکم:

برای کاهش نفخ شکم در نوزاد بهتر است نیم ساعت بعد از شیر خوردن نوزاد او را روی شکم بخوابانید با این کار، هوای داخل شکم نوزاد خارج شده و درد او کم می شود.

  • نگه داشتن نوزاد روی دست:

برای برطرف شدن نفخ نوازد پی توانید او را به طوری که صورتش رو به پایین است و بدنش روی ساعد دست شما باشد نگه داشته و چانه اش را بر روی آرنج خود قرار دهید. فقط حواستان باشد که راه دهن و بینی او بسته نباشد. این روش  باعث می شود که هوای موجود در معده و شکم او خارج شده و احساس آرامش کند.

  • آروغ گرفتن:

برای اینکه کودک شما دچار نفخ شکم نشود باید بعد از خوردن شیر به او کمک کنید تا باد گلو زده و هوا را از معده خود خارج کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا